FACEIT Major London 2018 – Information, Schedule & Discussion


FACEIT Major London 2018 – Information, Schedule & Discussion

Tournament Information

Date September 5th – 23rd, 2018
Organizer FACEIT
Location Twickenham (The New Challengers & The New Legends) & London (The New Champions), United Kingdom
Venue Twickenham Stadium (The New Challengers & The New Legends) & Wembley Arena (The New Champions)
Prize Pool $1,000,000
Teams 24 teams

 


Coverage

Streams

Language Stream Link
English FACEIT TV
English FACEIT TV (Youtube)
English Steam TV
Brazilian-Pt BiDa
Brazilian-Pt gaules
French 1pv
German 99Damage
Hungarian Gamer TV
Polish IzakOOO
Portuguese RTP Arena
Russian StarLadder TV
Vietnamese 500Bros
Vietnamese 500Bros (Youtube)

VODs

Format

  • The New Challengers

    • Swiss System
    • 16 teams – 6 rounds – Best-of-one matches for the first four rounds, best-of-three matches for the fifth round
      • Round 1
        • Seeding Pool 1: Place 9-11 and one team from place 12-14 at ELEAGUE Major Boston 2018
        • Seeding Pool 2: Other teams from place 12-14 and place 15-16 at ELEAGUE Major Boston 2018
        • Seeding Pool 3: Minor champions
        • Seeding Pool 4: Minor runners-up
        • Teams from Seeding Pool 1 versus Seeding Pool 4
        • Teams from Seeding Pool 2 versus Seeding Pool 3
      • Round 2
        • Division into 2 groups
        • Group 1: Round 1 Winners – 8 teams
        • Group 2: Round 1 Losers – 8 teams
      • Round 3
        • Division into 3 groups
        • Group 1: Teams with a 2-0 score – 4 teams
        • Group 2: Teams with a 1-1 score – 8 teams
        • Group 3: Teams with a 0-2 score – 4 teams
        • Each team faces a team they have not played yet from their group
        • Winners of Group 1 are qualified for "The New Legends" stage (Cumulated score: 3-0) – 2 teams
        • Losers of Group 3 are eliminated (Cumulated score: 0-3) – 2 teams
      • Round 4
        • Group 1: Teams with a 2-1 score – 6 teams
        • Group 2: Teams with a 1-2 score – 6 teams
        • Each team faces a team they have not played yet from their group
        • Winners of Group 1 are qualified for "The New Legends" stage (Cumulated score: 3-1) – 3 teams
        • Losers of Group 2 are eliminated (Cumulated score: 1-3) – 3 teams
      • Round 5
        • Teams with a 2-2 score – 6 teams
        • Each team faces a team they have not played yet
        • Winners are qualified for "The New Legends" stage (Cumulated score: 3-2) – 3 teams
        • Losers are eliminated (Cumulated score: 2-3) – 3 teams
  • The New Legends

    • Swiss System
    • 16 teams – 6 rounds – Best-of-one matches for the first four rounds, best-of-three matches for the fifth round
      • Round 1
        • Seeding Pool 1: Place 1-4 at ELEAGUE Major Boston 2018
        • Seeding Pool 2: Place 5-8 at ELEAGUE Major Boston 2018
        • Seeding Pool 3: Place 1-2 and two teams in place 3-5 from The New Challengers Stage
        • Seeding Pool 4: Other teams from place 3-5 and teams in place 6-8 from The New Challengers Stage
        • Teams from Seeding Pool 1 versus Seeding Pool 4
        • Teams from Seeding Pool 2 versus Seeding Pool 3
      • Round 2
        • Division into 2 groups
        • Group 1: Round 1 Winners – 8 teams
        • Group 2: Round 1 Losers – 8 teams
      • Round 3
        • Division into 3 groups
        • Group 1: Teams with a 2-0 score – 4 teams
        • Group 2: Teams with a 1-1 score – 8 teams
        • Group 3: Teams with a 0-2 score – 4 teams
        • Each team faces a team they have not played yet from their group
        • Winners of Group 1 are qualified for "The New Legends" stage (Cumulated score: 3-0) – 2 teams
        • Losers of Group 3 are eliminated (Cumulated score: 0-3) – 2 teams
      • Round 4
        • Group 1: Teams with a 2-1 score – 6 teams
        • Group 2: Teams with a 1-2 score – 6 teams
        • Each team faces a team they have not played yet from their group
        • Winners of Group 1 are qualified for "The New Legends" stage (Cumulated score: 3-1) – 3 teams
        • Losers of Group 2 are eliminated (Cumulated score: 1-3) – 3 teams
      • Round 5
        • Teams with a 2-2 score – 6 teams
        • Each team faces a team they have not played yet
        • Winners are qualified for "The New Legends" stage (Cumulated score: 3-2) – 3 teams
        • Losers are eliminated (Cumulated score: 2-3) – 3 teams
  • The New Champions

    • Single-elimination bracket
    • Best-of-three matches

Map Pool

 


Talent Lineup

Stage Host

Desk Host

Interviewer

Analysts

Casters

Observer

 


Teams

Current Legends

Cloud98,9,21,23,25: autimatic, Golden, RUSH, Skadoodle, STYKO, Coach: valens

FaZe Clan: GuardiaN, karrigan, NiKo, olofmeister, rain, Coach: RobbaN

Fnatic13,16,23: draken, flusha, JW, KRIMZ, Xizt, Coach: Jumpy

G2 Esports7,15: bodyy, Ex6TenZ, kennyS, shox, SmithZz, Coach: NiaK

MIBR8,10,18,21: coldzera, FalleN, fer, Stewie2K, tarik, Coach: YNk

mousesports19,25: chrisJ, oskar, ropz, Snax, suNny, Coach: lmbt

Natus Vincere: Edward, electronic, flamie, s1mple, Zeus, Coach: kane

Winstrike Team17: balblna, Boombl4, jmqa, Kvik, waterfaLLZ, Coach: Iksou

 

Current Challengers

Astralis2,6: dev1ce, dupreeh, gla1ve, Magisk, Xyp9x, Coach: zonic

BIG11: gob b, nex, smooya, tabseN, tiziaN, Coach: LEGIJA

Gambit Esports5,14: AdreN, Dosia, Hobbit, mir, mou, Coach: B1ad3

North1,2,24: aizy, Kjaerbye, MSL, niko, valde, Coach: ave

Space Soldiers26: Calyx, hardstyle, MAJ3R, paz, XANTARES

Team Liquid3,10: EliGE, NAF, nitr0, Twistzz, TACO, Coach: zews

Vega Squadron12,14: chopper, crush, hutji, jR, tonyblack, Coach: Fierce

Virtus.pro4,19,20,22: byali, MICHU, NEO, pashaBiceps, snatchie, Coach: kuben

 

Minor Champions and Runners-up

compLexity Gaming9: ANDROID, dephh, ShahZaM, stanislaw, yay, Coach: Rambo

HellRaisers: ANGE1, bondik, DeadFox, ISSAA, woxic, Coach: Johnta

Ninjas in Pyjamas16: dennis, Lekr0, f0rest, GeT_RiGhT, REZ, Coach: pita

OpTic Gaming6,7: cajunb, gade, JUGi, k0nfig, Snappi, Coach: ruggah

Renegades3: AZR, jkaem, jks, Nifty, USTILO, Coach: Ryu

Rogue: cadiaN, Hiko, Rickeh, SicK, vice, Coach: mCe

Team Spirit: COLDYY1, DavCost, Dima, S0tF1k, somedieyoung, Coach: Eddieh

TYLOO: captainMo, BnTeT, DD, somebody, xccurate, Coach: CruSad3

 

1: North replaced cajunb with mertz
2: North replaced k0nfig with Kjaerbye from Astralis
3: Team Liquid replaced jdm64 with NAF from Renegades
4: Virtus.pro replaced TaZ with MICHU
5: Gambit Esports replaced fitch with seized
6: Astralis replaced Kjaerbye with Magisk from OpTic Gaming
7: G2 Esports benched shox and replaced him with mixwell from OpTic Gaming
8: SK Gaming replaced TACO with Stewie2K from Cloud9
9: Cloud9 replaced Stewie2K with FNS from compLexity Gaming
10: Team Liquid replaced steel with TACO from SK Gaming
11: BIG benched keev while LEGIJA moved to a coaching position. smooya and tiziaN replaced them
12: Vega Squadron replaced mir and keshandr with crush and tonyblack
13: Fnatic replaced Lekr0 with Xizt
14: Gambit Esports benched seized and replaced him with mir from Vega Squadron
15: G2 Esports benched apEX and NBK- and kicked mixwell, while shox and SmithZz return to the active lineup. Ex6TenZ is standing in
16: Fnatic replaced Golden with draken from Ninjas in Pyjamas
17: Winstrike Team acquired Quantum Bellator Fire's roster
18: MIBR acquired ex-SK Gaming
19: mousesports benched STYKO and replaced him with Snax from Virtus.pro
20: Virtus.pro replaced Snax with morelz
21: MIBR benched boltz and replaced him with tarik from Cloud9
22: Virtus.pro benched morelz and replaced him with snatchie
23: Cloud9 replaced tarik with Golden from Fnatic
24: North replaced mertz with niko
25: STYKO from mousesports is standing in for Cloud9 after FNS' departure
26: Space Soldiers' coach hardstyle is standing in for ngiN

 


The New Challengers

Place Team Name W&L Round 1 Round 2 Round 3 Round 4 Round 5
1. Ninjas in Pyjamas 2-0 16-5 16-12
1. Vega Squadron 2-0 16-14 19-16
1. Team Liquid 2-0 16-4 16-9
1. Astralis 2-0 16-4 16-13
5. TYLOO 1-1 19-17 12-16
5. BIG 1-1 16-6 16-19
5. HellRaisers 1-1 19-17 9-16
5. Rogue 1-1 16-10 13-16
5. Gambit Esports 1-1 17-19 16-10
5. Team Spirit 1-1 14-16 16-13
5. OpTic Gaming 1-1 4-16 16-13
5. compLexity Gaming 1-1 4-16 16-11
13. Renegades 0-2 6-16 10-16
13. North 0-2 17-19 13-16
13. Virtus.pro 0-2 5-16 13-16
13. Space Soldiers 0-2 10-16 11-16

 


The New Legends

Place Team Name W&L Round 1 Round 2 Round 3 Round 4 Round 5
Cloud9
FaZe Clan
Fnatic
G2 Esports
MIBR
mousesports
Natus Vincere
Winstrike Team
TBD
TBD
TBD
TBD
TBD
TBD
TBD
TBD

 


The New Champions

Quarterfinals Semifinals Finals Winner
TBD 0
vs TBD 0
TBD 0
vs TBD 0
TBD 0
vs TBD 0
TBD 0
vs TBD
TBD 0
vs TBD 0
TBD 0
vs TBD 0
TBD 0
vs TBD 0
TBD 0

 


Schedule

PDT EDT BRT GMT CEST CST AEST
Los Angeles Atlanta São Paulo Cologne Beijing Sydney
UTC-7 UTC-4 UTC-3 UTC UTC+2 UTC+8 UTC+10

 

 

Day 1 – Wednesday, September 5th – The New Challengers (BO1)

ID Team vs Team Result PDT EDT BRT GMT CEST CST AEST
A1 SS vs Rogue 10-16 03:30 06:30 07:30 10:30 12:30 18:30 20:30
A2 VP vs NiP 5-16 05:20 08:20 09:20 12:20 14:20 20:20 22:20
A3 GMB vs TYL 17-19 06:40 09:40 10:40 13:40 15:40 21:40 23:40
A4 BIG vs RNG 16-6 08:55 11:55 12:55 15:55 17:55 23:55 01:55
A5 Vega vs Spirit 16-14 10:10 13:10 14:10 17:10 19:10 01:10 03:10
A6 North vs HR 17-19 11:35 14:35 15:35 18:35 20:35 02:35 04:35
A7 TL vs OG 16-4 13:35 16:35 17:35 20:35 22:35 04:35 06:35

 

Day 2 – Thursday, September 6th – The New Challengers (BO1)

ID Team vs Team Result PDT EDT BRT GMT CEST CST AEST
A8 Ast vs coL 16-4 02:05 05:05 06:05 09:05 11:05 17:05 19:05
B1 NiP vs TYL 16-12 03:20 06:20 07:20 10:20 12:20 18:20 20:20
B2 BIG vs Vega 16-19 06:45 07:45 08:45 11:45 13:45 19:45 21:45
B3 TL vs HR 16-9 06:55 09:55 10:55 13:55 15:55 21:55 23:55
B4 Rogue vs Ast 13-16 08:25 11:25 12:25 15:25 17:25 23:25 01:25
B5 RNG vs GMB 10-16 10:05 13:05 14:05 17:05 19:05 01:05 03:05
B6 North vs Spirit 13-16 11:30 14:30 15:30 18:30 20:30 02:30 04:30
B7 OG vs VP 16-13 13:05 16:05 17:05 20:05 22:05 04:05 06:05
B8 SS vs coL 11-16 14:30 17:30 18:30 21:30 23:30 05:30 07:30

 

Day 3 – Friday, September 7th – The New Challengers (BO1)

ID Team vs Team Result PDT EDT BRT GMT CEST CST AEST
C1 TL vs Vega TBD 02:00 05:00 06:00 09:00 11:00 17:00 19:00
C2 Ast vs NiP TBD 03:30 06:30 07:30 10:30 12:30 18:30 20:30
C3 coL vs BIG TBD 05:00 08:00 09:00 12:00 14:00 20:00 22:00
C4 Spirit vs Rogue TBD 06:30 09:30 10:30 13:30 15:30 21:30 23:30
C5 GMB vs HR TBD 08:00 11:00 12:00 15:00 17:00 23:00 01:00
C6 TYL vs OG TBD 09:30 12:30 13:30 16:30 18:30 00:30 02:30
C7 RNG vs SS TBD 11:00 14:00 15:00 18:00 20:00 02:00 04:00
C8 North vs VP TBD 12:30 15:30 16:30 19:30 21:30 03:30 05:30

 

Day 4 – Saturday, September 8th – The New Challengers (BO1)

ID Team vs Team Result PDT EDT BRT GMT CEST CST AEST
D1 TBD vs TBD TBD 02:00 05:00 06:00 09:00 11:00 17:00 19:00
D2 TBD vs TBD TBD 03:30 06:30 07:30 10:30 12:30 18:30 20:30
D3 TBD vs TBD TBD 05:00 08:00 09:00 12:00 14:00 20:00 22:00
D4 TBD vs TBD TBD 06:30 09:30 10:30 13:30 15:30 21:30 23:30
D5 TBD vs TBD TBD 08:00 11:00 12:00 15:00 17:00 23:00 01:00
D6 TBD vs TBD TBD 09:30 12:30 13:30 16:30 18:30 00:30 02:30

 

Day 5 – Sunday, September 9th – The New Challengers (BO3)

ID Team vs Team Result PDT EDT BRT GMT CEST CST AEST
E1 TBD vs TBD TBD 02:00 05:00 06:00 09:00 11:00 17:00 19:00
E2 TBD vs TBD TBD 06:30 09:30 10:30 13:30 15:30 21:30 23:30
E3 TBD vs TBD TBD 11:00 14:00 15:00 18:00 20:00 02:00 04:00

 

Day 6 – Wednesday, September 12th – The New Legends (BO1)

ID Team vs Team Result PDT EDT BRT GMT CEST CST AEST
A1 TBD vs TBD TBD 02:00 05:00 06:00 09:00 11:00 17:00 19:00
A2 TBD vs TBD TBD 03:30 06:30 07:30 10:30 12:30 18:30 20:30
A3 TBD vs TBD TBD 05:00 08:00 09:00 12:00 14:00 20:00 22:00
A4 TBD vs TBD TBD 06:30 09:30 10:30 13:30 15:30 21:30 23:30
A5 TBD vs TBD TBD 08:00 11:00 12:00 15:00 17:00 23:00 01:00
A6 TBD vs TBD TBD 09:30 12:30 13:30 16:30 18:30 00:30 02:30
A7 TBD vs TBD TBD 11:00 14:00 15:00 18:00 20:00 02:00 04:00
A8 TBD vs TBD TBD 12:30 15:30 16:30 19:30 21:30 03:30 05:30

 

Day 7 – Thursday, September 13th – The New Legends (BO1)

ID Team vs Team Result PDT EDT BRT GMT CEST CST AEST
B1 TBD vs TBD TBD 02:00 05:00 06:00 09:00 11:00 17:00 19:00
B2 TBD vs TBD TBD 03:30 06:30 07:30 10:30 12:30 18:30 20:30
B3 TBD vs TBD TBD 05:00 08:00 09:00 12:00 14:00 20:00 22:00
B4 TBD vs TBD TBD 06:30 09:30 10:30 13:30 15:30 21:30 23:30
B5 TBD vs TBD TBD 08:00 11:00 12:00 15:00 17:00 23:00 01:00
B6 TBD vs TBD TBD 09:30 12:30 13:30 16:30 18:30 00:30 02:30
B7 TBD vs TBD TBD 11:00 14:00 15:00 18:00 20:00 02:00 04:00
B8 TBD vs TBD TBD 12:30 15:30 16:30 19:30 21:30 03:30 05:30

 

Day 8 – Friday, September 14th – The New Legends (BO1)

ID Team vs Team Result PDT EDT BRT GMT CEST CST AEST
C1 TBD vs TBD TBD 02:00 05:00 06:00 09:00 11:00 17:00 19:00
C2 TBD vs TBD TBD 03:30 06:30 07:30 10:30 12:30 18:30 20:30
C3 TBD vs TBD TBD 05:00 08:00 09:00 12:00 14:00 20:00 22:00
C4 TBD vs TBD TBD 06:30 09:30 10:30 13:30 15:30 21:30 23:30
C5 TBD vs TBD TBD 08:00 11:00 12:00 15:00 17:00 23:00 01:00
C6 TBD vs TBD TBD 09:30 12:30 13:30 16:30 18:30 00:30 02:30
C7 TBD vs TBD TBD 11:00 14:00 15:00 18:00 20:00 02:00 04:00
C8 TBD vs TBD TBD 12:30 15:30 16:30 19:30 21:30 03:30 05:30

 

Day 9 – Saturday, September 15th – The New Legends (BO1)

ID Team vs Team Result PDT EDT BRT GMT CEST CST AEST
D1 TBD vs TBD TBD 02:00 05:00 06:00 09:00 11:00 17:00 19:00
D2 TBD vs TBD TBD 03:30 06:30 07:30 10:30 12:30 18:30 20:30
D3 TBD vs TBD TBD 05:00 08:00 09:00 12:00 14:00 20:00 22:00
D4 TBD vs TBD TBD 06:30 09:30 10:30 13:30 15:30 21:30 23:30
D5 TBD vs TBD TBD 08:00 11:00 12:00 15:00 17:00 23:00 01:00
D6 TBD vs TBD TBD 09:30 12:30 13:30 16:30 18:30 00:30 02:30

 

Day 10 – Sunday, September 16th – The New Legends (BO3)

ID Team vs Team Result PDT EDT BRT GMT CEST CST AEST
E1 TBD vs TBD TBD 02:00 05:00 06:00 09:00 11:00 17:00 19:00
E2 TBD vs TBD TBD 06:30 09:30 10:30 13:30 15:30 21:30 23:30
E3 TBD vs TBD TBD 11:00 14:00 15:00 18:00 20:00 02:00 04:00

 

Day 11 – Thursday, September 20th – The New Champions (BO3)

ID Team vs Team Result PDT EDT BRT GMT CEST CST AEST
QF1 TBD vs TBD TBD 07:15 10:15 11:15 14:15 16:15 22:15 00:15
QF2 TBD vs TBD TBD 10:45 13:45 14:45 17:45 19:45 01:45 03:45

 

Day 12 – Friday, September 21st – The New Champions (BO3)

ID Team vs Team Result PDT EDT BRT GMT CEST CST AEST
QF3 TBD vs TBD TBD 08:15 11:15 12:15 15:15 17:15 23:15 01:15
QF4 TBD vs TBD TBD 11:45 14:45 15:45 18:45 20:45 02:45 04:45

 

Day 13 – Saturday, September 22nd – The New Champions (BO3)

ID Team vs Team Result PDT EDT BRT GMT CEST CST AEST
SF1 Winner QF1 vs Winner QF2 TBD 08:15 11:15 12:15 15:15 17:15 23:15 01:15
SF2 Winner QF3 vs Winner QF4 TBD 11:45 14:45 15:45 18:45 20:45 02:45 04:45

 

Day 14 – Sunday, September 23rd – The New Champions (BO3)

ID Team vs Team Result PDT EDT BRT GMT CEST CST AEST
GF Winner SF1 vs Winner SF2 TBD 10:10 13:10 14:10 17:10 19:10 01:10 03:10

 


Prize Pool

# Prize Seed Team
1st $500,000 "Legend" Status Winner GF
2nd $150,000 "Legend" Status Loser GF
3rd – 4th $70,000 "Legend" Status Loser SF1
3rd – 4th $70,000 "Legend" Status Loser SF2
5th – 8th $35,000 "Legend" Status Loser QF1
5th – 8th $35,000 "Legend" Status Loser QF2
5th – 8th $35,000 "Legend" Status Loser QF3
5th – 8th $35,000 "Legend" Status Loser QF4
9th – 11th $8,750 "Challenger" Status TBD
9th – 11th $8,750 "Challenger" Status TBD
9th – 11th $8,750 "Challenger" Status TBD
12th – 14th $8,750 "Challenger" Status TBD
12th – 14th $8,750 "Challenger" Status TBD
12th – 14th $8,750 "Challenger" Status TBD
15th – 16th $8,750 TBD
15th – 16th $8,750 TBD
17th – 19th TBD
17th – 19th TBD
17th – 19th TBD
20th – 22nd TBD
20th – 22nd TBD
20th – 22nd TBD
23rd – 24th TBD
23rd – 24th TBD

 

Teams with "Legend" and "Challenger" status are automatically invited to the next Major

Submitted September 04, 2018 at 07:46AM by CSGOMatchThreads
via reddit https://ift.tt/2Nis0zs

marlowarlus