DreamHack Open Montreal 2018 – Information, Schedule & Discussion


DreamHack Open Montreal 2018 – Information, Schedule & Discussion

Discuss Matches live on the Discord Channel


Tournament Information

Date September 7th – 9th, 2018
Organizer DreamHack
Location Montreal, Canada
Venue Olympic Stadium
Prize Pool $100,000
Teams 8 teams

 


Coverage

Streams

Language Stream Link
English DreamHack

VODs

Format

  • Group Stage

    • Double-elimination bracket (GSL Format)
    • Two groups of four teams each
    • Best-of-one opening and winners matches
    • Best-of-three losers and decider matches
    • Top two teams of each group advance to the playoffs
    • Bottom two teams of each group are eliminated
  • Playoffs

    • Single-elimination bracket
    • Best-of-three matches

Map Pool

 


Talent Lineup

Desk Host

Analysts

Casters

 


Teams

Invited

AGO Esports: Furlan, GruBy, phr, SZPERO, TOAO, Coach: miNIr0x

ENCE eSports: Aerial, Aleksib, allu, sergej, xseveN, Coach: Twista

eUnited: -Ace, dapr, dazzLe, moose, Relyks, Coach: osorandom

Heroic: AcilioN, es3tag, friberg, mertz, MODDII, Coach: naSu

Luminosity Gaming: HEN1, LUCAS1, NEKIZ, steel, yeL, Coach: zakk

Red Reserve1: Brollan, disco doplan, freddieb, RuStY, twist, Coach: Chrille

Team Kinguin: MINISE, mouz, rallen, reatz, TaZ, Coach: Loord

The Imperial: EspiranTo, hAdji, nexa, nukkye, pounh, Coach: NeiL_M

 

1: RuStY is standing in for hampus from Red Reserve

 


Group Stage

Group A

Place Team W&L
ENCE eSports
eUnited
Red Reserve
Team Kinguin

 

Group B

Place Team W&L
AGO Esports
Heroic
Luminosity Gaming
The Imperial

 


Playoffs

Semifinals Finals Winner
TBD 0
vs TBD 0
TBD 0
vs TBD
TBD 0
vs TBD 0
TBD 0

 


Schedule

PDT EDT BRT GMT CEST CST AEST
Los Angeles Montreal São Paulo Cologne Beijing Sydney
UTC-7 UTC-4 UTC-3 UTC UTC+2 UTC+8 UTC+10

 

 

Day 1 – Friday, September 7th – Group Stage (BO1)

ID Team vs Team Result PDT EDT BRT GMT CEST CST AEST
A1 ENCE vs eU TBD 09:00 12:00 13:00 16:00 18:00 00:00 02:00
B1 Imperial vs AGO TBD 10:30 13:30 14:30 17:30 19:30 01:30 03:30
A2 TK vs Red TBD 12:00 15:00 16:00 19:00 21:00 03:00 05:00
B2 Heroic vs LG TBD 13:30 16:30 17:30 20:30 22:30 04:30 06:30
AW Winner A1 vs Winner A2 TBD 15:00 18:00 19:00 22:00 00:00 06:00 08:00
BW Winner B1 vs Winner B2 TBD 16:30 19:30 20:30 23:30 01:30 07:30 09:30

 

Day 2 – Saturday, September 8th – Group Stage (BO3)

ID Team vs Team Result PDT EDT BRT GMT CEST CST AEST
AL Loser A1 vs Loser A2 TBD 07:00 10:00 11:00 14:00 16:00 22:00 00:00
BL Loser B1 vs Loser B2 TBD 10:00 13:00 14:00 17:00 19:00 01:00 03:00
AD Loser AW vs Winner AL TBD 13:00 16:00 17:00 20:00 22:00 04:00 06:00
BD Loser BW vs Winner BL TBD 16:00 19:00 20:00 23:00 01:00 07:00 09:00

 

Day 3 – Sunday, September 9th – Playoffs (BO3)

ID Team vs Team Result PDT EDT BRT GMT CEST CST AEST
SF1 TBD vs TBD TBD 07:00 10:00 11:00 14:00 16:00 22:00 00:00
SF2 TBD vs TBD TBD 10:00 13:00 14:00 17:00 19:00 01:00 03:00
GF Winner SF1 vs Winner SF2 TBD 14:00 17:00 18:00 21:00 23:00 05:00 07:00

 


Prize Pool

# Prize Team
1st $50,000 Winner GF
2nd $20,000 Loser GF
3rd – 4th $10,000 Loser SF1
3rd – 4th $10,000 Loser SF2
5th – 6th $3,000 Loser AD
5th – 6th $3,000 Loser BD
7th – 8th $2,000 Loser AL
7th – 8th $2,000 Loser BL

Submitted September 06, 2018 at 08:47PM by CSGOMatchThreads
via reddit https://ift.tt/BGACgn

marlowarlus